Rusza PAP FakeHunter Challenge: energia i klimat – internauci na tropie fake newsów w energetyce

Transformacja energetyczna, ceny energii i ciepła oraz bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy ósmej edycji konkursu #FakeHunter Challenge, organizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Polskim Towarzystwem Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Aby wziąć udział w konkursie, należy w dniach 23-25 listopada zgłosić do redakcji PAP fake newsy dotyczące sektora elektroenergetycznego.

Nieprawdziwe informacje powielane m.in. w Internecie to dziś duże wyzwanie, zwłaszcza, że wpływają one na opinię publiczną i gospodarkę. Ich skala jest ogromna. Na zlecenie PTEZ przeprowadzono badanie Internetu, obejmujące główne obszary tematyczne związane z branżą energetyczną, w których występują określone narracje dezinformujące. Przeanalizowano łącznie 2,5 mln wzmianek, 21,8 mln interakcji oraz 3,51 mld kontaktów z informacją na temat sektora energetycznego. Ponad 0,5 mln przebadanych wpisów, w jakimś stopniu powielało nieprawdę i fake newsy[1]. PTEZ podkreśla, że co drugi Polak przebywający w sieci napotykał treść związaną z sektorem energetycznym.

Odpowiedzią na skalę dezinformacji dotyczącej energetyki i ciepłownictwa jest kolejna edycja #FakeHunter Challenge. W konkursie może wziąć udział każdy (w wieku powyżej 13 lat), komu zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, zdobywaniu wiedzy na temat weryfikacji fake newsów, a także przeciwdziałaniu dezinformacji. W ramach konkursu przewidziano dwie konkurencje – mówi Mirosław Usidus, koordynator projektów PAP FakeHunter.

Pierwsza z nich to „Polowanie na fake newsy”. Zakłada wyszukiwanie w sieci nieprawdziwych informacji. Drugie pole rywalizacji to #FakeHunter Detektyw Foto-Wideo, który wymaga od uczestników wcielenia się w rolę „bacznego obserwatora”. Użytkownicy muszą odnaleźć w Internecie zdjęcia lub/i materiały video, które zawierają nieprawdziwe informacje lub służą dezinformacji. Trzecim elementem inicjatywy jest propozycja dla wszystkich, a szczególnie dla nauczycieli, wychowawców i edukatorów. W ramach konkurencji „Jak uczyć walki z fejkami?” organizatorzy zachęcają do podzielenia się kreatywnym pomysłem, w jaki sposób skutecznie uczyć weryfikowania informacji i jak docierać z wiedzą dotyczącą krytycznego myślenia i przeciwdziałania dezinformacji do różnych grup społecznych.

Warto wziąć udział w inicjatywie, zwłaszcza, że dla najaktywniejszych uczestników #FakeHunter Challenge (punkty z dwóch konkurencji sumują się) organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody: I miejsce – 8 tys. zł, II miejsce – 6 tys. zł, III miejsce – 3 tys. zł. Zwycięzców poznamy 1 grudnia.

Elementem wydarzenia będą również spotkania z ekspertami, w ramach konferencji organizowanej przez Polską Agencję Prasową, która odbędzie się 20 listopada 2023 r. Tematyka debaty koncentrować się będzie wokół kwestii transformacji energetycznej, zmian w ciepłownictwie i energetyce oraz wyzwań stojących przed tymi sektorami gospodarki. Wszystkie rozmowy będą transmitowane live na https://fake-hunter.pap.pl/.

– Dezinformacja zakorzeniła się we współczesnym środowisku informacyjnym na dobre. Sytuacja ta jest skrzętnie wykorzystywana przez państwa nieprzyjazne lub wrogie ośrodki wpływu – z pomocą fałszywych kont oraz mechanizmów automatyzacji publikowania treści (tzw. botów). Dlatego konieczne jest działanie i edukacja na temat funkcjonowania i transformacji sektora energetycznego – podkreśla Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. – Jednym z elementów walki z dezinformacją jest wspólna inicjatywa Polskiej Agencji Prasowej i PTEZ – chcemy zaangażować Internautów do wspólnej weryfikacji niesprawdzonych informacji pojawiających się w rzeczywistości online. Nasze zaangażowanie w wydarzenie PAP jest również kolejnym z działań podejmowanych przez PTEZ w ramach kampanii „Energia Naprawdę”.

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych jest partnerem wydarzenia organizowanego przez Polską Agencję Prasową.

Więcej na stronie: https://fake-hunter.pap.pl/challengeVIII

Regulamin konkursu: https://fake-hunter.pap.pl/sites/default/files/2023-10/regPL.pdf

[1] https://energianaprawde.pl/wp-content/uploads/2023/09/Energia_raport_AO.pdf