Debata #FakeHunter: dezinformacja w energetyce, czyli jak chronić branżę przed fake newsami

Redakcja PAP #Fake Hunter zorganizowała dyskusję panelową poświęconą dezinformacji w branży energetycznej. Motywy narracyjne związane z manipulacją danymi dotyczącymi OZE i energetyki jądrowej – to jedne z najczęściej pojawiających się dziś w przestrzeni medialnej fake newsów.

Partnerem debaty było Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).

Uczestnicy dyskusji w Centrum Prasowym PAP rozmawiali o trendach w kształtowaniu polityki energetycznej w naszym regionie, ze szczególnym uwzględnieniem różnic w podejściu do energii atomowej. Zalew fałszywych informacji dotyczących m.in. transformacji energetycznej, cen energii i ciepła dominuje w internecie i pojawia się również w mediach tradycyjnych.

Zauważyliśmy bardzo dużo treści dezinformacyjnych, dotyczących szeroko rozumianej energetyki po wybuchu wojny na Ukrainie. W naszym sektorze jest bardzo dużo tematów, które są trudne ze względu choćby na aspekty technologiczne. Dlatego walka z takimi fake newsami jest bardzo skomplikowana – stwierdziła Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Dezinformacja, z którą mamy wszyscy do czynienia, dotyczy również bezpieczeństwa energetycznego, rynku paliw – ropy, gazu, a także węgla, w tym jego dostępności i emisyjności, rurociągów, transportu paliw, energetyki jądrowej, odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła i wszelkich podobnych urządzeń zastępujących tradycyjne instalacje energetyczne. Obejmuje też aspekty i konsekwencje gospodarcze wszystkiego, co dzieje się energetyce oraz w sferze dotyczącej zmian klimatycznych, ocieplenia.

Fake news nie zna granic. Jak zbadali brytyjscy naukowcy, tylko w mediach anglojęzycznych w 2021 roku pojawiało się aż milion fałszywych informacji dziennie, dotyczących sektora energetycznego. Pozytywnym aspektem jest fakt, iż jest coraz więcej instytucji i organizacji, które walczą z dezinformacją – przekazała Aleksandra Wójtowicz, starsza analityczka danych z NASK.

Zakres tematyczny fake newsów obejmuje również treści związane z nowymi technologiami powiązanymi ze zmianami w energetyce, samochodami elektrycznymi, alternatywnymi paliwami, np. wodorem. Jak zauważyła Aleksandra Wójtowicz, w tym ostatnim aspekcie nie ma jeszcze wielu fałszywych newsów, gdyż „technologie wodorowe nie są jeszcze rozbudowane”.

Przy każdej nowince technologicznej, np. małych reaktorach atomowych SMR, powstają informacje, które mają za zadanie wzbudzić niepokój, a nawet panikę. To celowe działanie przeciwników danej technologii energetycznej, a niekiedy nawet konkurencji – stwierdził Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Ekspert rynku energetycznego dodał, że „liczba fake newsów rośnie wraz z rozwojem nowych kanałów informacji”. Powstaje tym samym przestrzeń medialna, która jest wykorzystywana przez siewców dezinformacji. Dzisiaj każdy może tworzyć informacje prawdziwe, ale także fake newsy – zauważył red. Jakóbik.

Na coraz częstsze zjawisko – występujące zwłaszcza w obszarze energetyki – czyli niedopowiedzenia lub przedstawianie tematu tylko z punktu widzenia jednej opcji, zwróciła uwagę Dorota Jeziorowska. To sugeruje odbiorcy, że informacja jest prawdziwa. Nie każdy jest w stanie szybko wyłapać, iż jest to fake news. Polecałabym weryfikowanie podejrzanych treści w innych źródłach, w tym na wiarygodnych stronach internetowych czy w publikacjach naukowych – objaśniała dyrektora Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Weryfikowaniem informacji zajmuje się zespół #Fake Hunter, który działa w ramach Polskiej Agencji Prasowej. Przypomina on o VIII edycji konkursu #FakeHunter Challenge, którego celem jest walka z dezinformacją w sieci. Tym razem organizatorzy zapraszają tropicieli fake newsów w temacie „Energia i Klimat”. Już teraz można zgłosić swój udział w konkursie i zawalczyć o cenne nagrody. Aby wziąć udział w konkursie, należy mieć ukończone 13 lat i wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie https://fake-hunter.pap.pl/challengeVIII.  Zarejestrowane osoby, działające samodzielnie lub w zespołach, będą miały trzy dni, czyli od 23 do 25 listopada br. na przysłanie fałszywej informacji w sferze energetycznej, paliwowej, także tej dotyczącej odnawialnych źródeł energii.

Już teraz można zgłosić swój udział w konkursie i zawalczyć o cenne nagrody. Za pierwsze miejsce przysługuje nagroda o wartości 8 tys. zł, za drugie 6 tys. zł, a trzecie 3 tys. zł.