PTEZ zaprezentowało raport „Mądry Polak po fake’u”

Podczas spotkania prasowego z dziennikarzami, PTEZ przedstawiło raport „Mądry Polak po fake’u” na temat dezinformacji dotyczącej sektora elektroenergetycznego. Towarzystwo podsumowuje dotychczasowe doświadczenia w realizacji kampanii „Energia NaPrawdę”. Wskazuje, że energetyka stała się od inwazji Rosji na Ukrainę tematem budzącym rosnące zainteresowanie ze strony Polek i Polaków. Jednocześnie badania Apostołów Opinii, na zlecenie PTEZ, wskazują, że nawet co piąty komunikat dotyczący energetyki pojawiający się w sieci może być dezinformacją!

Inicjatywa PTEZ „Energia NaPrawdę” ma na celu przeciwstawienie się fali dezinformacji i zapewnienie polskiemu społeczeństwu rzetelnej informacji oraz przekazanie w przystępny sposób wiedzy o energetyce, poprzez odpowiednio dobrane narzędzia komunikacyjne.

PTEZ podjęło się zadania informowania na temat transformacji energetycznej, dekarbonizacji i kierunków zmian w sektorze. Towarzystwo wraz z partnerami kampanii stworzyło mechanizmy fact-checkingowe w celu obalenia mitów powielanych celowo i nieświadomie przez uczestników debaty publicznej.

Najbardziej narażone na działania dezinformacyjne są tematy związane z węglem, gazem, energetyką jądrową, cenami energii, zyskami firm energetycznych oraz założeniami polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej – wskazuje Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. – Fake newsy to dzisiaj ogromne zagrożenie. Często kreowane są z premedytacją – dla zwiększania własnych zasięgów i wprowadzenia niestabilności społecznej – lub powstają w wyniku zaniedbania i nieuwagi ze strony internautów.

Jak wynika z badania opinii społecznej przeprowadzonego w ramach kampanii przez ARC Rynek i Opinia, na zlecenie PTEZ:

  • 56% Polaków popiera rozwój energetyki atomowej,
  • 80% Polaków popiera rozwój OZE,
  • 27% Polaków nie jest w stanie wskazać kluczowych źródeł produkcji energii elektrycznej w naszym kraju,
  • 20% Polaków nie zna źródeł i sposobów produkcji energii elektrycznej w Polsce,
  • 33% Polaków nie wie ile energii elektrycznej zużywa średnio gospodarstwo domowe
    w ciągu roku,
  • Jedynie jedna czwarta Polaków potrafi odpowiedzieć na pytanie czym jest pakiet Fit for 55.

– Energetyka to jeden z najważniejszych obszarów gospodarki narodowej. Właściwie prowadzona polityka w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz polityka klimatyczna są kluczem do prawidłowego jej funkcjonowania. Energetyka to również stale rozwijający się obszar gospodarki. Posiadanie wiedzy w tym zakresie może pomóc w zrozumieniu przyszłych trendów i otworzyć drzwi do różnych zawodów związanych z energetyką – zaznacza D. Jeziorowska.

W raporcie „Mądry Polak po fake’u” PTEZ prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli sektora elektroenergetycznego. Zapytano o ich spojrzenie na kwestię dezinformacji i istnienia fake newsów, dotyczących funkcjonowania tej gałęzi gospodarki. PTEZ chciało w ten sposób sprawdzić, jak narracje na temat transformacji energetycznej postrzegane są przez osoby, która na co dzień uczestniczą w tym przełomowym procesie. Aż 63,6% badanych odpowiedziała, że spotkali się dezinformacją na temat energetyki, ciepłownictwa i fake newsami dotyczącymi sektora.

W raporcie zaprezentowanym podsumowujemy kampanię Energia Naprawdę, przypominamy wyniki badań społecznych ARC Rynek i Opinia i badania Internetu realizowanego przez Apostołów Opinii. Zestawiliśmy siedem kluczowych tematów, wokół których w ostatnim półroczu pojawiło się najwięcej narracji dezinformujących – wskazuje Jeziorowska. – Zbadaliśmy, jakie znaczenie dezinformacja i fake newsy mają dla branży ciepłowniczej i sektora elektroenergetycznego. Sformułowaliśmy wytyczne dla przestrzeni informacyjnej.

W raporcie znalazły się również komentarze ekspertów: prof. dr hab. inż. Wojciecha Bujalskiego z Politechniki Warszawskiej, red. Wojciecha Jakóbika z portalu BiznesAlert.pl i red. Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24.com.

Spotkanie z dziennikarzami było okazją do zaprezentowania planów PTEZ na najbliższe miesiące. W trakcie Kongresu Kogeneracji, który w dniach 11-13 czerwca po raz piąty odbędzie się w Kazimierzu Dolnym, eksperci rozmawiać będą o wyzwaniach stojących przed sektorem elektroenergetycznym. Podczas wydarzenia, PTEZ zaprezentuje raport o znaczeniu technologii Power to heat dla ciepłownictwa systemowego.

Raport „Mądry Polak po fake’u” dostępny jest na stronie www.energianaprawde.pl