Co drugi Polak każdego dnia natrafia na informacje dotyczące energetyki. PTEZ zaprezentowało wyniki badań

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) zaprezentowało wyniki badań dotyczących dezinformacji na temat sektora energetyki i ciepłownictwa w Polsce. W pierwszej połowie 2023 roku nawet co piąty komunikat dotyczący tej tematyki pojawiający się w Internecie mógł być dezinformacją.

W ostatnich latach dyskusje związane z branżą energetyczną generują bardzo wysokie zainteresowanie opinii publicznej, co tworzy przestrzeń do powielania mitów i fake newsów dotyczących transformacji sektora i jego funkcjonowania.

  • W pierwszej połowie 2023 r. każdego dnia co drugi Polak przebywający w sieci napotykał treść związaną z sektorem energetycznym
  • Zaledwie jedna czwarta Polaków potrafi odpowiedzieć na pytanie czym jest pakiet Fit for 55
  • 20% Polaków nie zna źródeł i sposobów produkcji energii elektrycznej w Polsce; 27% nie jest w stanie wskazać kluczowych źródeł produkcji energii elektrycznej w naszym kraju; 33% Polaków nie wie, ile energii elektrycznej zużywa średnio gospodarstwo domowe ciągu w roku

Dezinformacja zakorzeniła się we współczesnym środowisku informacyjnym na dobre. Internet i media społecznościowe w świecie demokratycznym stanowią nieograniczoną platformę wymiany myśli. Niestety okoliczność ta jest skrzętnie wykorzystywana przez wrogie ośrodki wpływu. Widzimy to chociażby w kontekście wojny informacyjnej będącej elementem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z pomocą fałszywych kont oraz mechanizmów automatyzacji publikowania treści szerzone są treści nieprawdziwe lub wręcz szkodliwe – podkreśla Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

– Aż 58% Polaków twierdzi, że gdy OZE nie może pracować należy wykorzystywać magazyny energii lub inne źródła OZE. Ten obszar wymaga edukacji, bowiem bez stabilnego systemu energetycznego grożą nam niedobory energii. Konieczne jest informowanie na temat potrzeby funkcjonowania elektrowni gazowych czy energetyki jądrowej, bez których same odnawialne źródła energii nie będą w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa energetycznego – podkreśla Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, członek Rady Kampanii „Energia naprawdę” – 56 proc. Polaków popiera rozwój energetyki atomowej, 80 proc. popiera rozwój OZE. Te dane cieszą, gdyż zaczyna rosnąć akceptacja dla tych kierunków transformacji. Jednak aż 37% badanych uważa, że transformacja to jedynie korzystanie z OZE, a przecież jest to proces wielowarstwowy i zróżnicowany technologicznie. 37% respondentów nie ma przekonania, czy Polska powinna korzystać z gazu w procesie transformacji, a przecież bez tego paliwa przejściowego transformacja nie będzie możliwa.

Szkoda energii na bzdury – zgłoś fake newsa

Inicjatywa „Energia naprawdę” ma na celu przeciwstawienie się fali dezinformacji i zapewnienie polskiemu społeczeństwu rzetelnej informacji oraz przekazanie w przystępny sposób wiedzy o energetyce poprzez odpowiednio dobrane narzędzia komunikacyjne. PTEZ zamierza edukować na temat transformacji energetycznej, dekarbonizacji i kierunków zmian w sektorze. Towarzystwo wraz z partnerami kampanii stworzyło mechanizmy fact-checkingowe w celu obalenia mitów powielanych celowo i nieświadomie przez uczestników debaty publicznej.

W ramach kampanii „Energia naprawdę” PTEZ będzie współpracować z projektem PAP FakeHunter. Internautom udostępniony został formularz, za pomocą którego mogą zgłosić fake newsa, który następnie zostanie poddany weryfikacji.

W trakcie kampanii PTEZ będzie weryfikować informacje i wskazywać: manipulacje, niedopowiedzenia, uproszczenia czy fake newsy. Repozytorium merytorycznej wiedzy stanowi strona internetowa www.energianaprawde.pl.

Merytorycznym zapleczem kampanii będzie Rada, w skład której weszli przedstawiciele przedsiębiorstw wchodzących w skład PTEZ, środowiska naukowego, eksperci branżowi. Będą wspierać specjalistów zajmujących się energetyką i ciepłownictwem w reagowaniu na mity i fake newsy dotyczące tych segmentów gospodarki. Głównymi partnerami merytorycznymi inicjatywy są również Agencja Rynku Energii oraz PKEE (Polski Komitet Energii Elektrycznej).

– Każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić fake newsa za pośrednictwem formularza na stronie energianprawde.pl lub fakehunter.pap.pl. Następnie przy wsparciu ekspertów branży energetycznej i ciepłownictwa, wchodzących w skład Rady Kampanii „Energia naprawdę” oraz specjalistów współpracujących z projektem PAP FakeHunter fake news lub nieprawdziwa informacja zostaną poddane weryfikacji. Przygotowana odpowiedź będzie opublikowana na stronach internetowych i rozpowszechniana za pomocą mediów społecznościowychpodkreśla Mirosław Usidus, z inicjatywy PAP FakeHunter.

Raporty z badań zrealizowanych na zlecenie PTEZ dostępne są na stronie www.energianaprawde.pl